Testosteron undekanoatın faydaları nelerdir?

May 5, 2023
hakkında en son şirket haberleri Testosteron undekanoatın faydaları nelerdir?

Anahtar Kelimeler: testosteron, testosteron eksikliği, testosteron tedavisi, erkekte hipogonadizm
giriiş
Testosteron eksikliği, testisler tarafından testosteron (T) üretiminin eksikliği olarak kabul edilmektedir.Bu eksiklik, patolojik olarak düşük bir sistemik testosteron konsantrasyonunun yanı sıra biyoaktif metabolitleri olan dihidrotestosteron (DHT) ve estradiol (E2) konsantrasyonlarına neden olur.1 Testosteron eksikliği dünya çapında erkeklerin %10'a kadarını ve yaşının üzerindeki erkeklerin %40'ını etkileyebilir. 45. Testosteron eksikliğinin belirtileri ve semptomları, ikincil cinsiyet özelliklerinin gerilemesi, yağsız kas kütlesinde azalma ve bilişsel değişiklikler gibi karakteristik fiziksel değişiklikleri içerir.Serum testosteronunun fizyolojik veya ögonadal seviyelerine geri döndürülmesinin, testosteron eksikliğinin bazı semptomlarını hafiflettiği ve yaşam kalitesinde önemli bir iyileşme sağladığı gösterilmiştir. Testosteron eksikliği için, en yaygın olarak testosteron tedavisinden (TT) oluşan birçok tedavi seçeneği mevcuttur. eksojen testosteron ile.Spesifik olarak, testosteron undecanoate (TU), enjekte edilebilir veya oral bir formülasyonla gelen, testosteronun 11 karbonlu bir uzun androjen ester türevidir.Son zamanlarda, T'nin mevcut FDA onaylı TU formlarında hızlı bir artış gördük. Burada, testosteron undekanoat ve çeşitli formülasyonları üzerine odaklanmış bir inceleme ve reçete yazanlar için pratik bir kılavuz sunuyoruz.
Testosteron Eksikliği Nedir?
Amerikan Üroloji Derneği yönergelerine göre, testosteron eksikliği, her ikisi de semptomlarla birlikte sabahın erken saatlerinde yapılan iki ayrı durumda serum testosteron seviyesinin 300 ng/dL'nin altında olmasıyla teşhis edilir.Son araştırmalar, 300 ng/dL'nin testosteron eksikliği tanısı için uygun bir eşik olmayabileceğini ve bu nedenle tanının eğitimli bir doktor tarafından serum biyokimyasal (testosteron ve seks hormonu bağlayıcı globulin) ve hastaya verilen klinik semptomlara dayalı olarak yapılması gerektiğini göstermektedir. eşlik eden tıbbi durumlar.Primer veya sekonder etiyolojiden bağımsız olarak, testosteron eksikliği jinekomasti, sekonder cinsiyet özelliklerinin gerilemesi ve cinsel işlev bozukluğu gibi karakteristik fiziksel değişikliklerle ilişkilidir. Testosteron eksikliği ayrıca azalmış kemik mineral yoğunluğu ve kas kütlesi gibi kas-iskelet sistemi değişiklikleriyle de ilişkilidir.Ek olarak, obez veya aşırı kilolu erkeklerin, normal kilolu muadillerine göre daha yüksek ikincil testosteron eksikliği oranlarına sahip oldukları gösterilmiştir.Düşük motivasyon, zayıf konsantrasyon ve azalan enerji gibi psikolojik rahatsızlıklar da düşük T.'li erkeklerde sık görülen endişelerdir. Semptomlar arasında enerji azalması, 40 yaşından genç erkeklerde en çok bildirilen hipogonadal semptomdur.
Testosteron Eksikliğini Neden Tedavi Ediyoruz?
Testosteron tedavisi ruh halini, libidoyu, cinsel işlevi iyileştirmenin yanı sıra kas kütlesini ve kemik yoğunluğunu artırabilir, hematokriti anemik seviyelerden yükseltebilir ve vücut yağını azaltabilir.Daha az kesin kanıta rağmen, birçok hasta TT ile enerji düzeylerinde ve bilişsel işlevlerde önemli gelişmeler olduğunu da bildirmektedir. Şu anda çalışmalar, enerji ve bilişteki bu gelişmelerin tekrarlanabilirliği ve mekanizması ve dolayısıyla 2018 AUA hakkında çelişkili sonuçlar göstermiştir. Yönergeler, enerji ve bilişteki gelişmeleri TT'nin bilinen faydaları olarak kabul etmemektedir.
Sonuçlar
Testosteron eksikliği olan hastaları tedavi etmek sadece acil semptomları iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda T eksikliğinin kendisinin uzun vadeli sekellerini de en aza indirir.T eksikliği, kardiyovasküler hastalık için bilinen bir risktir ve hipertansiyon, dislipidemi, obezite ve diyabet ile ilişkilidir.Yedi gözlemsel çalışmanın 2018 meta-analizi, testosteron eksikliği olan erkeklerin artmış miyokard enfarktüsü riskine sahip olduğunu gösterdi ve 12 çalışmanın havuzlanmış analizi, normal T seviyeleri olan erkeklere kıyasla serebrovasküler kaza riskinin arttığını gösterdi.

 

Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen benimle iletişime geçmekten çekinmeyin:

E-posta: Jasonraws106@gmail.com

Whatsapp: +86-19128233885